Kód Enigmy (2014) online ke shlédnutí

Film Kód Enigmy online ke shlédnutí. Strhující válečné drama, které tady ještě nebylo jsme pro vás přichystali k přehrání přes internet. Snímek natočil režisér Morten Tyldum podle knihy Andrew Hodgesese. Hlavním hrdinou tohoto pro mnohé neznámého příběhu bude Alan Turing. Věhlasný matematik, kryptolog a zakladatel moderní informatiky. Celý příběh začíná v jeden temný den v roce 1952. V domě Alana Turinga bude zasahovat policie, která si ale nečekaně odveze samotného vědce.

Pokud máte rádi opravdová dramata, tak z filmu Kód Enigmy budete určitě doslova nadšeni. Jedná se o válečné drama s prvky thrilleru a životopisného filmu. Je to příběh o osudu geniálního matematika Alana Turinga. Tak jako mnoho významných historických postav byl i on v mnoha směrech nadaný a geniální. A stejně jako mnozí i on byl občas nesnesitelný a měl mnohé zvláštnosti. Hlavně tedy velké ego a neschopnost zapadnout do normální společnosti. Ke všemu byl homosexuál a narodil se do doby a místo, kde to bohužel znamenalo obrovský cejch.

Film Kód Enigmy online pro vás.

Jak už jsme naznačili, tak celý příběh začíná až poměrně dlouho po válce v roce 1952. To bylo jeden a půl roku před Turingovou smrtí. Všechno to přitom začíná poměrně banálním zločinem. Někdo totiž vykradl Turingův byt. Policie ale místo hledání pachatele překvapivě zatkne samotného Turinga. Vyšlo totiž najevo, že pravděpodobných pachatelem měl být některý z jeho homosexuálních milenců. Právě tato sexuální orientace se v té době trestala a byla naprosto nepřístupnou. Turing byl tak zatčen a odsouzen. Nepomohlo mu ani jeho geniální mozek, ani to že byl vlastně národním hrdinou. Projekt na kterém pracoval byl totiž supertajný.

Tajný příběh druhé světové války.

Následuje flashback ve kterém se vrátíme do období druhé světové války. Právě v této době totiž Turing odvedl opravdu mistrovskou práci na dešifrování německých tajných kódů. Vystudoval prestižní vysoké školy v Cambridge a Princetonu. Není se tedy čemu divit, že když Britská armáda sestavovala kryptografický team, tak sáhla právě po něm. Alan Turing stanul v čele vlastního teamu. Sám ho pomáhal dávat dohromady a vzal mezi sebe stejně brilantní a divné lidi jako byl on sám. Jak se brzy ukázalo, tak to byla správná volba.

Alan Thuring a jeho team matematiků a kryptografů.

Turing a jeho team pracovali na odhalení kódu Enigma, který byl ve své době považovaný za naprosto nerozluštitelný. Tedy hlavně Němci samozřejmě. Turing a jeho team luštily šifry dnem i nocí. Dokonce si na postavili jeden z prvních počítačů vůbec. Jmenoval se Colossus a to luštění šifer zkrátil z týdnů na pouhé hodiny. Byla to náročná práce, při které se Turing i členové jeho teamu dostávali často do sporu se svými nadřízenými. Tahle divná parta nerdů, ale dokázala vždycky stát při sobě. A právě jim z velké části vděčíme za to, že druhá světová válka dopadla tak jak dopadla.
Film má mnohé dramatické momenty a na vlastní kůži se tak přesvědčíme, že i luštění šifer mohlo být mrazivým thrillerem. Všichni totiž dobře věděli, že na druhé straně jsou lidé a vojáci, kteří umírali po tisících. Splnění tohoto úkolu tak mohlo zachránit více životů, než cokoliv jiného. A díky obrovskému nasazení těch nejlepších mozků v Bletchley parku se to povedlo.

Film Kód Enigmy se opravdu povedl. Režisér Morten Tyldum dokáže točit opravdu strhující filmy. Ačkoliv se největší drama odehrává hlavně v hlavách našich hrdinů, tak se Tyldumovi povedlo skvěle nám divákům přiblížit důležitost a kontext rozluštění německých šifer. Hlavní roli Alana Thuringa ztvárnil Benedict Cumberbatch, který ho dokázal vystihnout opravdu perfektně. Dokonce i gesty a fyzickým zjevem se opravdu neskutečně Thuringovi přiblížil. Po všech stránkách se tedy jedná o poctivý a zajímavý film, který prostě stojí za shlédnutí.

Kvůli prolomení Enigmy byl postaven i jeden z prvních počítačů vůbec.

Snímek Kód Enigmy měl premiéru v českých kinech ve čtvrtek 29. ledna 2015. Velmi brzy se vyhoupl do čela divácké návštěvnosti, čemuž se opravdu není co divit. Je to opravdu strhující a neprávem opomíjený válečný snímek. Samozřejmě ne všechno je úplně podle skutečnosti a tvůrci si leccos upravili. Chvílemi zjednodušili, chvílemi zatraktivnili pro oko diváka. Každopádně to nic nemění na tom, že celkový výsledek je skvělý. Film má atmosféru, spád a přitom i myšlenku. Na své si tak určitě přijde každý byť jenom trochu inteligentnější divák. My za to musíme jenom děkovat. A jak lépe vyjádřit svůj obdiv, než že se na tento film podíváme. Kód Enigmy jsme pro vás nahráli ve výborné kvalitě. Video si nyní můžete pustit naprosto pohodlně a zdarma online. Moc dlouho si to nerozmýšlejte a pojďte do toho s námi!

Díky prolomení německé šifry vyhráli spojenci válku!

Dunkerk online

Film Dunkerk online ke zhlédnutí. Nejočekávanější válečný film za hodně dlouhou dobu je konečně tady. Vzal si ho do parády fenomenální režisér Christopher Nolan, který se proslavil novodobými filmy o Batmanovi nebo peckami typu Počátek. Nenechte si to ujít!

Pokračování…

Přehrát online film Anthropoid

Přehrajte si přes internet válečný film Anthropoid. Přímo zde na této webové stránce jsme si pro vás přichystali nový a velmi zajímavý snímek režiséra Seana Ellise. Britský režisér se totiž rozhodl natočit jeden z nejdůležitějších a největších příběhů českého národa. Film založený na skutečných událostech popisuje okolnosti kolem atentátu na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Uvidíme co předcházelo tomuto hrdinskému činy a samozřejmě i následky pro parašutisty Gabčíka a Kubiše a ty co jim pomáhali.

Pokračování…